Uudised

Algab Uma Pido liikumissari ja jätkub kooride peole registreerimine
2023-08-10 10:27:00

20. augustil kell 11 saab Võru linna keskväljakul alguse liikumispäevade sari, mis juhatab teed järgmisel aastal toimuvale kuuendale võrukeelsele Uma Pidole. Sel teekonnal käiakse kõigis kaheksas Vana-Võromaa kihelkonnas ja ka Setomaal. 

Liikumissari „Lövvämi tii Umalõ Pidolõ!“ ühendab kuuenda Uma Pido teemaks oleva mängu liikumise, mõtlemise ja Vana-Võromaa kultuuriruumi tundmaõppimisega. Iga liikumispäeva alustuseks õpitakse selgeks ühe Vana-Võromaa kihelkonna laulumäng, eestvõtjaks on Meelika Hainsoo. „Laulumängudesse on põimitud laul ja mäng, milles on hoogu ja elurõõmu. Selle kaudu saab tutvust teha erinevate kihelkondade kultuuripärandiga. See on tänukummardus eelnevatele põlvkondadele mängutraditsiooni loomise ja hoidmise eest. Meil on võimalus seda traditsiooni edasi kanda,“ ütles Meelika Hainsoo.

Igal liikumispäeval ootavad osalejaid ees ka Tartu Ülikooli eetikakeskuse loodud ülesanded väärtustest. Need on pärit mängust „Eesti rahva sada valikut“ ja on koostatud eesmärgiga panna mängijad pingevabalt mõtlema ja lustakalt arutlema.

Seejärel saavad liikumispäevast osavõtjad kaardi ning suunduvad orienteerumisrajale. Algajatele antakse kaardiga liikumiseks ka väike väljaõpe. Võrumaa orienteerumisradade ettevalmistaja Sixten Sild julgustab kõiki liikumispäevadest osa võtma: „Kui sul on vähegi maadeavastaja geeni ja huvi kodukoha vastu, siis on see üritus just sulle.“ 

Rajal liikudes tuleb üles leida kaardil ära märgitud Võrumaa kultuurilooga seotud kohad. Seal saab paiga kohta ka pisut silmaringi avardavat teavet. Liikumispäeva pikkuseks on planeeritud neli tundi. Rajad kulgevad suuremates kihelkonnakeskustes ja nende lähiümbruses.

„Liikumispäevi korraldab Võro Selts VKKF koos Võru, Põlva ja Valga maakonna inimeste ja organisatsioonidega. Osaleja, kes on läbinud seitse liikumispäeva, saab 1. juunil 2024 Põlva Intsikurmus toimuvale VI Uma Pidole vabapääsme, ütles Uma Pido projektijuht Merike Tigas.

Rohkem infot saab liikumispäevade kohta: https://umapido.ee/et/siht/ ja https://www.facebook.com/umapido5. Toimumisajad ja -kohad on kirjas ka pressiteate lõpus.

Samal ajal, kui Uma Pido sõbrad seavad end liikudes ja mängides peo poole teele, saavad sedasama lauldes teha koorilauljad, sest alanud on ka kooride registreerumine peole. Registreerumise kohta saab lähemalt lugeda: https://umapido.ee/wp-content/uploads/2023/05/2023_1_e.pdf.

Kuuenda Uma Pido keskmes on mäng, mis pakub lihtsat rõõmu koosolemisest ja kooshingamisest. Üheskoos lustides ja hõisates hoiame võrokeste pärandit. Tulge meiega seda teed käima!

Rohkem infot: Merike Tigas, Uma Pido projektijuht, tel 5691 6280, e-post merike.tigas@wi.ee

Uma Pido liikumispäevade sari

20.08.2023 kell 11 saame kokku Võru linna keskväljakul.

9.09.2023 kell 11 saame kokku Vastseliina rahvamaja juures Vastseliina kihelkonnas.

21.10.2023 kell 11 saame kokku Lüllemäe põhikooli juures Karula kihelkonnas.

11.11.2023 kell 11 saame kokku Antsla kultuurikeskuse juures Urvaste kihelkonnas.  

9.12.2023 kell 11 saame kokku Räpina aianduskooli juures Räpina kihelkonnas. 

20.01.2024 kell 11 saame kokku Rõuge rahvamaja juures Rõuge kihelkonnas.

3.02.2024 kell 11 saame kokku Värska kultuurikeskuse juures Setomaal.

16.03.2024 kell 11  saame kokku Kanepi gümnaasiumi juures Kanepi kihelkonnas.

13.04.2024 kell 11  saame kokku Hargla maakultuurimaja juures Hargla kihelkonnas.

18.05.2024 kell 11  saame kokku Põlva kultuurikeskuse juures Põlva kihelkonnas.

 

 

eu